Jak prowadzić zajęcia online? – 5 przydatnych narzędzi i systemów

Jak prowadzić zajęcia online? - 5 przydatnych narzędzi i systemów

Jak prowadzić zajęcia online? – wstęp

Jesteś korepetytorem, nauczycielem, lektorem, nauczasz języków obcych lub prowadzisz szkołę językową? Na pewno zauważyłeś, że coraz więcej zajęć z uczniami czy kursantami odbywa się w formie zdalnej. Doświadczenie formy zdalnej przez prawie każdego ucznia i przez wielu pracowników sprawia, że coraz więcej osób zaczyna preferować taki sposób nauczania czy pracy. Co więcej, przeprowadzone badania pokazują, że 54% pracowników nie chce wracać do biur, ale pracować zdalnie. Warto zastanowić się, czy Ty lub Twoja szkoła jesteście gotowi na obsługę klientów, którzy preferują zdalne nauczanie. W tym wpisie dowiesz się jakie narzędzia i systemy wykorzystać, aby skutecznie prowadzić zajęcia online.

Mała czy duża szkoła? Jakie rozwiązania dobrać?

Zdecydowanie inne potrzeby ma indywidualny nauczyciel języka angielskiego, a inne szkoła językowa z placówkami w całej Polsce. Zwróć jednak uwagę, że automatyzacja powtarzalnych czynności jest przydatna w obu przypadkach. Jeżeli do tej pory umawiasz swoich kurantów na zajęcia ręcznie, to automatyzacja tego procesu zaoszczędzi Ci prawdopodobnie kilka godzin w ciągu miesiąca, a jeżeli prowadzisz dużą szkołę językową, to ograniczysz w ten sposób koszty stałe.

Automatyzacja kalendarza – Calendly

Szczególnie przydatnym narzędziem, jeżeli prowadzisz zajęcia indywidualne, jest Calendly. Za pomocą niego udostępnisz swoim kursantom kalendarz, gdzie bez Twojej pomocy zarezerwują wygodny termin zajęć. Tworząc kalendarz, wyprowadzisz dostępne daty i godziny oraz czas trwania zajęć. Całość zintegrujesz łatwo z Kalendarzem Google lub Outlookiem.

Spotkania online – Google Meets, Zoom

Po zarezerwowaniu przez kursanta terminu w Calendary otrzyma on wiadomość mailową z informacjami o spotkaniu. Jeżeli korzystasz z Kalendarza Google, to utworzy się w nim wydarzenie, do którego zaproszenie otrzyma kursant. W zaproszeniu znajdzie link do spotkania online. Przeprowadzając takie spotkania, możesz korzystać z kilku narzędzi tj. Google Meets, Zoom czy Teams. Z doświadczenia powiem, że najmniej problemów z połączeniem sprawiało narzędzie od Google. Sprawdzi się ono idealnie dla spotkań jeden na jeden. W przypadku zajęć w większych grupach lepszym rozwiązaniem może okazać się Microsoft Teams.

Udostępnianie materiałów – CMS

CMS, czyli system zarządzania treścią (content management system) sprawdzi się dobrze, jeżeli udostępniasz materiały na zajęcia lub do domu poszczególnym grupom. Posiadając w szkole wiele grup, możesz stworzyć konta do systemu każdemu kursantowi, przydzielić go do wybranej grupy, np. język angielski B2-C1, i udostępniać automatycznie materiały do pobrania. Przykładowe systemy CMS to WordPress, Joomla czy Drupal. CMS sprawdzi się również idealnie do stworzenia strony internetowej dla Twojej szkoły oraz do prowadzenia bloga czy strony z aktualnościami.

Nagrywanie ekranu – Loom

Bardzo przydatną aplikacją jest Loom. Za pomocą tego narzędzia możesz nagrywać ekran komputera, swój głos oraz obraz z kamery. Możesz wykorzystać to do nagrywania rozwiązań zadań z omówieniem i wysyłać do kursantów czy uczniów. Największą zaletą tego narzędzia jest to, że nagrane materiały zapisują się automatycznie w chmurze, a ty musisz jedynie udostępnić link do materiału wybranym osobom. Bez pobierania, wysyłania i przerzucania na dysk. Możesz również sprawdzić ile osób obejrzało Twoje wideo.

Dedykowany system dla szkół 

Jeżeli przeczytałeś wszystkie powyższe akapity i nie znalazłeś narzędzia dla Twojej szkoły, to zastanów się, czy nie potrzebujesz rozwiązania dedykowanego. Jeżeli w Twojej szkole jest wiele grup kursantów, to z dużym prawdopodobieństwem potrzebują oni systemu do którego będą mogli się zalogować, zapisać na zajęcia, pobrać materiały czy też opłacić kurs. W niektórych szkołach językowych stosowane są również automatyczne maile oraz smsy. Niezbędna jest też wiedza o statusach płatności kursantów, którą w łatwy sposób sprawdzą pracownicy. W tym przypadku ciężko jest zaproponować jedno konkretne rozwiązanie. W większych organizacjach wdrożenie wszelkich narzędzi nie jest takie proste i wymaga dokładnej analizy potrzeb i procesów firmy. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o takich rozwiązaniach, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w Netby.

Pasja do projektowania i tworzenia stron www zrodziła się u mnie na studiach. Wykorzystuję ją, aby pomagać firmom zaistnieć w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatna konsultacja

Zadaj nam dowolne pytanie związane. Jeżeli będzie związane z naszymi usługami, bardzo chętnie na nie odpowiemy. Zarezerwuj około 15 minut w swoim kalendarzu i wykorzystaj je na skonsultowanie problemu dotyczącego szeroko pojętej działalności w internecie.


    Pobierz darmowego ebooka

    Co powinna zawierać strona internetowa inwestycji deweloperskiej?