Sklep internetowy – jak rozpocząć sprzedaż internetową?

sklep internetowy - jak zacząć sprzedaż online

Dlaczego warto sprzedawać przez sklep internetowy?

Obecnie zakupy przez internet to niemal nieodłączny element funkcjonowania zarówno konsumentów, jak i firm. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu dokonywał zakupów online. Wszystko za sprawą dynamicznie rozwijającego się wirtualnego świata. Faktem jest, że sklepy internetowe to przyszłość sprzedaży detalicznej. Sprzedaż internetowa ma mnóstwo zalet, łatwo można wskazać kilka z nich. Przede wszystkim nie ma ograniczeń geograficznych w sprzedaży, przesyłka może dotrzeć z nawet najdalszych zakątków świata. Dodatkowym atutem jest sprzedaż całodobowa, Twoje produkty są widoczne w sklepie o każdej porze. Dodatkowo jest to zautomatyzowany i powtarzalny proces sprzedaży. Co więcej, Twoja firma będzie częścią rozwijającego się rynku e-commerce. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi oraz co najważniejsze model, w którym sprzedajemy nasze produkty w internecie, można w dość prosty sposób wyskalować. Jak wiadomo, skala biznesu jest tym, co fascynuje wielu przedsiębiorców. 🙂 

Sklep internetowy jako nowy biznes lub kolejna odnoga istniejącej firmy

Firmy podchodzą do sklepów w różny sposób. Często sprzedaż internetowa jest główną i jedyną działalnością przedsiębiorstwa, jednak nie jest to jedyne wyjście. Wiele firm zarówno z segmentu B2B, jak i B2C decyduje się stworzyć drugą odnogę biznesu, którą jest właśnie sklep internetowy. Dla wielu Twoich obecnych klientów może się to stać  wygodniejszą formą dokonywania zakupów, ponieważ bez ograniczeń czasowych mogą kupować to, czego potrzebują. Jest to niezwykle istotne, patrząc na zmiany pokoleniowe na rynku pracy. Coraz więcej milenialsów, którzy są pokoleniem cyfrowym, staje się osobami decyzyjnymi w przedsiębiorstwach. 

Sklep internetowy do sprzedaży B2C oraz B2B

Bardzo istotnym elementem podczas tworzenia sklepu internetowego jest grupa docelowa, która będzie z niego korzystać. Niejednokrotnie zapomina się o tej podstawowej wytycznej, przez co projekt może zostać skazany na porażkę. B2B w rozwinięciu oznacza business to business, odzwierciedla model, gdzie produkty oferujemy innym przedsiębiorstwom. B2C znaczy tyle, co business to consumer, czyli klasyczny model skierowany do indywidualnego użytkownika, czyli konsumenta. To, jaki model wybierzemy, zależy w dużej mierze od tego, jaki biznes prowadzimy. Proces zakupowy w segmencie B2C, a B2B różni się od siebie, ponieważ decyzje zakupowe są podejmowane w inny sposób. W przypadku klientów detalicznych zakup często jest dokonywany pod wpływem emocji, gdzie w przypadku klientów biznesowych, zakupy są często poprzedzone kalkulacją. Dobry sklep internetowy musi wpasować się w te procesy i odpowiadać potrzebom zakupowym grupy docelowej.

Jakie oprogramowanie wybrać?

Generalizując, oprogramowanie do budowy sklepu internetowego dzielimy model SaaS oraz rozwiązania Open Source. SaaS to oprogramowanie, które udostępnia nam jego dystrybutora (np. ShoperShopify). Przedsiębiorca, który wybierze ten rodzaj oprogramowania, będzie dokonywał cyklicznej opłaty, w ramach której otrzymuje gotowe rozwiązanie do budowy i obsługi sklepu internetowego. Jeśli chodzi o oprogramowanie typu Open Source, to jest nim darmowe, ogólnodostępne oprogramowanie, z którego może skorzystać każdy. Nie należy także wnosić opłat za jego aktualizowanie, co więcej masz dostęp do kodu źródłowego i masz uprawnienia do jego modyfikacji.

Przykłady oprogramowania dla modelu SaaS oraz Open Source

W obrębie platform modelu Saas można wyodrębnić takich dystrybutorów jak Shoper oraz Shopify. Obie aplikacje dostarczają m.in. hosting, oprogramowanie i pomoc techniczną, a także zapewniają całkowitą obsługę sklepu bez wiedzy programistycznej. Użytkownik może skupić się na sprzedaży internetowej, a w razie chęci rozwoju może wykupić dodatkowy plan. Jeśli chodzi o ceny, to najtańsza wersja Shopera kosztuje 25 zł miesięcznie, natomiast dla porównania najtańsza wersja Shopify wynosi 100 zł miesięcznie.

Jeśli chodzi o oprogramowanie Open Source, to najpopularniejszymi z nich są: Prestashop, WooCommerce oraz MagentoPrestashop często sprawdza się najlepiej do tworzenia małych i średnich sklepów. Jest bardzo popularnym oprogramowaniem na całym świecie, przez co posiada dużą społeczność programistów i jest stale rozwijana. Jest stosunkowo prosta w obsłudze i posiada bardzo intuicyjny interfejs, który obsłuży nietechniczna osoba. WooCommerce to tak naprawdę wtyczka do WordPressa, która jest najchętniej wykorzystywana do mniejszych sklepów internetowych. Cechuje się bardzo prostą obsługą z panelu administratora oraz dużą liczbą bezpłatnych dodatków. Przy sklepach z większą ilością produktów, może tracić na wydajności. W końcu przyszedł czas na Magento określane jako platforma dla wymagających, dostarczająca dużo więcej możliwości niż pozostałe opisane. W jej obrębie nie ma żadnych ograniczeń w związku z personalizacją sklepu, dodatkowo można dodawać stale kolejne moduły wraz z rozwojem sklepu. Na Magento budowane są głównie duże i bardzo duże sklepy, które wymagają zaawansowanej konfiguracji i personalizacji.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem będzie zastanowienie się, kto jest odbiorcą Twojego produktu. Jest to klient B2B czy B2C? Do jakiej płci czy kategorii wiekowej należy? Jest to bardzo kluczowy punkt, ponieważ złe dopasowanie grupy docelowej może skazać Twój biznes na porażkę. Niezbędne mogą okazać się badania na użytkownikach, poznanie ich preferencji oraz dostosowanie się do ich wymagań. Często trafne uwagi z ich strony mogą decydować o odpowiednim przygotowaniu sklepu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie produktu. Jeśli chcemy odpowiednio i skutecznie wprowadzić produkt na rynek powinniśmy określić ścieżkę zakupową potencjalnego klienta. Wszystko po to, aby klient bez problemu mógł trafić na to, czego szuka w Twoim sklepie. Istnieje bardzo uproszczony schemat działania klienta: chęć zakupu nowego artykułu, szukanie informacji w internecie na jego temat, czytanie recenzji i opinii, rozważanie zakupu konkretnego przedmiotu, zakup i zaufanie klienta do sklepu. Bardzo istotna jest także kwestia marketingu. Klienci przecież musi znaleźć Twój sklep. Między innymi warto analizować konkurencję i na bieżąco sprawdzać jak funkcjonują inne sklepy internetowe. Co więcej, warto pomyśleć nad odpowiednią reklamą, pozycjonowaniem i budowaniem marki. Obecnie platformy społecznościowe mają dużą moc.

Czy warto zaczynać?

Z różnych stron można usłyszeć głosy, że na wejście w ecommerce jest już za późno. Trzeba jednak pamiętać, że polski rynek ecommerce dopiero się rozwija i brakuje mu jeszcze dużo, aby porównywać się z rynkiem Niemiecki, Brytyjskim czy Amerykańskim. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy online i zmienia swoje nawyki zakupowe. Wciąż jest miejsce na rynku, aby sprzedawać z sukcesem. Pamiętaj jednak, że ecommerce to nie tylko Polska. Warto również analizować inne rynki i sprawdzić, czy nasz produkt sprawdzi się w innych państwach.

Interesuję się projektowaniem stron internetowych oraz copywritingiem. Stale rozwijam swoje umiejętności, aby tworzyć jak najlepsze strony.
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatna konsultacja

Zadaj nam dowolne pytanie związane. Jeżeli będzie związane z naszymi usługami, bardzo chętnie na nie odpowiemy. Zarezerwuj około 15 minut w swoim kalendarzu i wykorzystaj je na skonsultowanie problemu dotyczącego szeroko pojętej działalności w internecie.


    Pobierz darmowego ebooka

    Co powinna zawierać strona internetowa inwestycji deweloperskiej?