Własny sklep internetowy w hurtowni – sposób na sprzedaż online

Własny sklep internetowy w hurtowni - sposób na sprzedaż online

Sklep internetowy w hurtowni – wstęp

Rozmawiając z przedstawicielami różnych hurtowni czy firm produkcyjnych, często słyszałem to stwierdzenie: “Mamy grono stałych klientów, a sprzedaż u nas odbywa się w modelu 1 na 1”. Oczywiście stwierdzenie sprawdza się to w wielu firmach produkcyjnych oraz hurtowniach, które rzeczywiście chcą obsłużyć z najwyższą starannością swoich klientów i utrzymać ich w firmie. Sugerując wdrożenie sklepu internetowego w firmie, wielu handlowcom może wydawać się, że sprzedaż spadnie, ponieważ bez kontaktu 1 na 1, ich klienci przejdą do konkurencyjnej firmy. Rzeczywiście może się tak zdarzyć, że nie wszyscy klienci będą chcieli korzystać ze sklepu, jednak warto porównać zalety wdrożenia sklepu online z jego wadami. Może okazać się, że w Twojej firmie ten bilans okaże się korzystny.

Sklep online do sprzedaży detalicznej czy hurtowej?

Wśród producentów i hurtowników możemy zobaczyć dwa podejścia.

Sprzedaż detaliczna jako nowy obszar w firmie – rozwiązanie problemu niskiej marży

Częstym problemem, szczególnie w hurtowniach może być niska marża. Rozwiązaniem tego problemu może być otwarcie firmy na sprzedaż detaliczną, która jest o wiele bardziej marżowa. Wydawać się może, że pokrzyżuje to wszystkie istniejące procesy w firmie. Sytuacja tą należy zbadać w konkretnym przedsiębiorstwie, ale pamiętaj, że sprzedaż wysyłkowa nie wymaga od Ciebie kasy fiskalnej, tworzenia sklepów stacjonarnych, wprowadzania gruntownych zmian w strukturze firmy. Może być to po prostu druga odnoga biznesu, która z czasem powinna stać się coraz bardziej rentowna. Pamiętaj, że w sklepie możesz umieścić tylko część Twoich produktów i ograniczyć ich stany magazynowe w taki sposób, aby klientom hurtowym nie brakowało towaru.

Sklep internetowy do sprzedaży hurtowej

Drugim podejściem może być stworzenie sklepu internetowego nastawionego na sprzedaż hurtową. Pamiętaj, że wraz z rozwojem rynku ecommerce, coraz więcej właścicieli sklepów internetowych szuka polskich hurtowni, w której będą mogli się zaopatrywać. Jest to szczególnie istotne w czasach, kiedy sprowadzanie towaru z zagranicy wiąże się z dużymi opóźnieniami. Zauważ również, że milenialsi, czyli pokolenie cyfrowe to coraz częściej osoby decyzyjne w firmach. Możesz ułatwić im decyzje zakupowe, wdrażając sklep internetowy w swojej firmie. W swoim sklepie internetowym możesz stworzyć różne rabaty, zarówno kwotowe, jak i ilościowe, które będą zależne od wielkości zamówienia.

Platforma B2B

Platforma B2B może być czymś więcej niż sklepem do sprzedaży hurtowej. Jest ona właściwie oprogramowaniem przeznaczonym do obsługi online klientów biznesowych. Prawdopodobnie w swojej firmie obsługujesz takich klientów i to właśnie dla nich powstaje taka platforma. Często produkty w platformach B2B są dostępne wyłącznie dla osób zalogowanych, więc Twoi klienci powinni posiadać własne konto na takiej platformie. Oprogramowanie umożliwia m.in.

  • Tworzenie grup klientów w celu dopasowania do nich polityki cenowej,
  • Wysyłanie zapytań ofertowych przez klientów,
  • Powiadamianie klientów o obecnych promocjach.

Jej niezwykłą zaletą jest automatyzacja i dostępność 24/7, co może wpłynąć pozytywnie na wzrost wydajności handlowców.

Sklep internetowy jako narzędzie handlowców

Możliwe, że w Twojej firmie zatrudniasz handlowców odpowiedzialnych za obsługę obecnych klientów. Jest to działanie jak najbardziej potrzebne, aby sprzedaż w firmie była utrzymywana na stałym poziomie. Wdrożenie platformy B2B może jednak nieco zredukować czas potrzebny na obsługę takich klientów, ponieważ będą oni w stanie dokonać zamówienia samodzielnie. Oczywiście, aby to się udało, należy przekonać klientów, że ten sposób jest dla nich korzystny, np. ustalając niższe ceny na platformie. Czas poświęcony na obsługę klientów, Twoi handlowcy mogą poświęcić na pozyskiwanie nowych, co stopniowo napędzi cały system.

Automatyzacja i integracje z systemem ERP

Pamiętaj, że dużą część czynności niezbędnych do obsługi sklepu można zautomatyzować. Automatyczne płatności, fakturowanie, stany magazynowe, potwierdzenia mailowe, informacje o promocjach i wiele więcej. Jeżeli zarządzasz firmą z poziomu systemu klasy ERP, to sklep internetowy lub platformę B2B możesz zintegrować właśnie z takim systemem. Możesz stworzyć narzędzie, które będzie pracowało dla Twojej firmy 24/7 i w dodatku bez ograniczeń geograficznych.

Od czego zacząć?

Warto przeanalizować obecną sytuację w firmie i pomyśleć, czy sklep internetowy sprawdzi się w naszej branży. Pamiętaj, że nie każdy produkt można sprzedawać przez internet, np. wyroby tytoniowe. Produkty o krótkiej dacie ważności lub potrzebie transportu w specjalnych warunkach, np. żywność, mogą być twardym orzechem do zgryzienia. Warto zapytać się klientów, czy chętnie korzystaliby ze sklepu internetowego lub platformy B2B. Jeżeli chciałbyś sprzedawać do klientów detalicznych, to niezbędna będzie odpowiednia strategia marketingowa i identyfikacja grupy docelowej. Pamiętaj, że sprzedając hurtowo zabawki, Twoim klientem były sklepy z zabawkami. Jeżeli jednak zaczniesz sprzedaż B2B, to Twoim klientem będą rodzice z dziećmi.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, czy sklep internetowy sprawdzi się w Twojej firmie, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. Z przyjemnością omówimy Twój przypadek indywidualnie.

Pasja do projektowania i tworzenia stron www zrodziła się u mnie na studiach. Wykorzystuję ją, aby pomagać firmom zaistnieć w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatna konsultacja

Zadaj nam dowolne pytanie związane. Jeżeli będzie związane z naszymi usługami, bardzo chętnie na nie odpowiemy. Zarezerwuj około 15 minut w swoim kalendarzu i wykorzystaj je na skonsultowanie problemu dotyczącego szeroko pojętej działalności w internecie.


    Pobierz darmowego ebooka

    Co powinna zawierać strona internetowa inwestycji deweloperskiej?